Sarnaselt kutseõpetajatega on üldhariduskoolide õpetajatel võimalik taotleda kutset ning tõendada oma pädevusi ja kujundada isiklikku ametialast arengut kutsestandardites kirjeldatud kompetentside alusel.

Kutsestandard kirjeldab edukaks kutsetegevuseks vajalikke teadmisi, oskuseid, kogemusi ja hoiakuid.

Standardid on alguseks kutse omistamisel ning tööturu vajadustele vastavate õppekavade ja täienduskoolitusprogrammide koostamisel.

Eesti õpetajahariduse arendamisel on kokku lepitud, et õpetaja kutsestandardid on koolitusprogrammide aluseks nii õpetaja esmaõppel, kutseaastal kui ka täienduskoolituses.

Kutsestandardid on välja töötatud Kutsekoja, õpetajate, koolijuhtide, ülikoolide, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning teiste partnerite koostöös. Kutsestandardid on kinnitanud Hariduse Kutsenõukogu.

Õpetaja kutse andjaks Eesti Õpetajate Liit. Tartu Ülikool ja Tallinna Ülikool annavad õpetaja eriala magistriõppe lõpetajale õpetaja kutse, tase 7 tunnistuse. Kutseõpetaja kutse andjaks on Tallinna Ülikool.

Kutseõpetajate kutsestandardid:

Õpetaja kutsestandardid:

Kvalifikatsioonid

Üldhariduskooli direktori, õppealajuhataja, õpetajate ja tugispetsialistide (logopeed, eripedagoog, sotsiaalpedagoog) kvalifikatsiooninõuded on sõnastatud põhikooli- ja gümnaasiumiseaduses. Koolieelses lasteasutuses töötavate õpetajate kvalifikatsiooninõuded on sõnastatud koolieelse lasteasutuse seaduses. Töötajate kvalifikatsioonile vastavuse hindamise õiguslik pädevus on tööandjal.

Koolieelses lasteasutuses töötavate pedagoogide kvalifikatsiooninõuded on sõnastatud koolieelse lasteasutuse seaduses.

Kutseõppeasutuse direktori, õpetajate ja teiste töötajate kvalifikatsiooninõuded on kehtestatud kutseõppeasutuse seaduse § 39.

Varasemate kvalifikatsioonide vastavus kehtiva haridussüsteemi kvalifikatsioonidele on sätestatud haridus- ja teadusministri määrusega "Eesti Vabariigi kvalifikatsioonide ja enne 20. augustit 1991. a antud endise NSV Liidu kvalifikatsioonide vastavus".

Välisriigis omandatud kutsekvalifikatsiooni tunnustamist reguleerib välisriigi kutsekvalifikatsiooni tunnustamise seadus.

Välisriigis omandatud kutsekvalifikatsiooni tunnustamine on vajalik, kui inimene on omandanud hariduse välisriigis ning soovib Eestis töötada pedagoogina. Info õpetaja kvalifikatsiooni tunnustamise kohta.

NB! Ukraina ja teiste kolmandate riikide õpetajate ning tugispetsialistide kvalifikatsioonile rakenduvad siseriiklikud nõuded (põhikooli- ja gümnaasiumiseadus) ning kutsekvalifikatsiooni tunnustamist nende puhul läbi ei viida.
 

Juhendmaterjalid kvalifikatsiooninõuetele vastavuse hindamisel

1. Haridus- ja Teadusministeerium on avaldanud juhendmaterjali õpetaja, õppealajuhataja ning tugispetsialisti ametikohale kehtestatud kvalifikatsiooninõuete vastavuse hindamiseks üldhariduskoolides.

Uus juhend on praktiline abivahend isiku haridustaseme, kutsekvalifikatsiooni, eesti keele oskuse ning vajalike kompetentside hindamisel. Juhend annab ülevaate põhikooli- ja gümnaasiumiseaduses sõnastatud kvalifikatsiooninõuetest ning pakub välja selged sammud, mille järgi on võimalik hinnata isiku vastavust ametikohale.

JUHEND

03.05.2023 infotunni materjalid:

2. Haridus- ja Teadusministeerium on avaldanud juhendmaterjali koolieelse lasteasutuse pedagoogide (õpetaja, direktor, õppealajuhataja) ning tugispetsialisti ametikohale kehtestatud kvalifikatsiooninõuete vastavuse hindamiseks koolieelses lasteasutuses.

Juhend on praktiline abivahend isiku haridustaseme, eesti keele oskuse ning vajalike kompetentside hindamisel. Juhend annab ülevaate koolieelse lasteasutuse seaduses sõnastatud kvalifikatsiooninõuetest ning pakub välja selged sammud, mille järgi on võimalik hinnata isiku vastavust ametikohale.

JUHEND

Viimati uuendatud 15.02.2024